فهرست بستن

آموزش قفل گذاری بر روی پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10آموزش قفل گذاری بر روی پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10


 


 

آموزش قفل گذاری بر روی پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10


 


 


با وجود پیشرفت مایکروسافت در بخش افزایش حریم خصوصی افراد، متاسفانه بحث امنیت در سیستم های اشتراکی همچنان دارای ضعف می باشد. 


 


منظور از سیستم اشتراکی کامپیوتری است که دارای چندین یوزر بوده و کاربران مختلف به اطلاعات سایر افراد دسترسی دارند. ساده ترین سیستم اشتراکی، کامپیوترهای خانگی می باشند که تمم افراد خانواده در حال استفاده از آن هستند.


 


یکی از راهکارهای محافظت از اطلاعات مهم و شخصی در این گونه سیستم ها، قرار دادن رمز عبور بر روی پوشه های حاوی اطلاعات می باشد. از آنجایی که این قابلیت به صورت رسمی در سیستم عامل ویندوز قابل استفاده نمی باشد، نیازمند انجام یک سری پیش نیاز است. 


 


در این مقاله می خواهیم به بررسی روش قفل گذاری بر روی یک پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز بپردازیم. با سرزمین دانلود همراه باشید.


 


 


آموزش قفل گذاری بر روی اطلاعات یک پوشه


 


بهتر است قبل از استفاده از این روش، یک بار به صورت تستی آن را در یک پوشه امتحان کنید و پس از آن نسبت به رمزگذاری بر روی پوشه اصلی خود اقدام نمایید. به منظور انجام این کار به صورت زیر عمل می کنیم:


 


1. ابتدا یک پوشه جدید ایجاد کرده و فایل مورد نظر خود را در درون پوشه قرار دهید.


 


2. در ادامه بر روی فضای خالی در پوشه راست کلیک کرده و بر روی گزینه New کلیک کنید. در ادامه گزینه Text Document را انتخاب کنید.


 

آموزش قفل گذاری بر روی پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10


 


 


3. نام فایل متنی ساخته شده را به Password تغیر داده و با دوبار کلیک بر روی آن، فایل را باز نمایید.


 

4. در صفحه باز شده قطعه کد موجود در این صفحه را کپی کرده و در فایل مورد نظر خود قرار دهید.


 


5. در خط 22 عبارت Mypassword را پاک کرده و رمز عبور مورد نظر خود را جایگزین آن کنید. در نظر داشته باشید که یک فاصله قبل و پس از رمزعبور باید قرار داده شده باشد.


 

آموزش قفل گذاری بر روی پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10


 


 


6. از طریق منوی بالای نرم افزار بر روی گزینه File کلیک کرده و گزینه Save as را انتخاب کنید. نام فایل را در بخش File name به Lock.bat تغییر داده و در قسمت Save as Type نیز گزینه All Files را انتخاب کنید. در نهایت بر روی گزینه Save کلیک کنید.


 

آموزش قفل گذاری بر روی پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10


 


 


7. حال بر روی فایل ساخته شده کلیک کنید. در این حالت یک پنجره پاپ آپ باز خواهد شد. در این بخش می توانید اطلاعات مهم خود را که قصد قفل گذاری بر روی آن دارید را در آن قرار دهید.


 


8. دوباره بر روی فایل Lock.bat کلیک نمایید. در این صفحه از شما اجازه قفل گذاری پوشه درخواست می شود که با فشردن کلید Y این عملیات انجام خواهد شد. 


 

آموزش قفل گذاری بر روی پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10


 


 


9. در ادامه می توانید با کلیک بر روی فایل Lock.bat و وارد کردن رمز عبور انتخابی، به محتویات پوشه خصوصی خود دسترسی پیدا کنید.


 


 


در این مقاله به بررسی روش قفل گذاری بر روی یک پوشه خاص در سیستم عامل ویندوز 10 پرداختیم. در نظر داشته باشید که اگر پس از انجام این کار ویندوز خود را ورژن های قبل تر مانند ویندوز 7 و 8 دانگرید کنید، ممکن است قطعه کد وارد شده به درستی عمل نکند. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در خصوص این مقاله می توانید نظرات و سوالات خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید.


 


 


( 1 کامنت – مشاهده کامنت ها )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *