فهرست بستن

آموزش مرتب کردن دسکتاپ در ویندوزآموزش مرتب کردن دسکتاپ در ویندوز

آموزش مرتب کردن دسکتاپ در ویندوز

همانطور که میدانید، تمیز و مرتب نگه داشتن ذسکتاپ ویندوز میتواند کار بسیار سختی باشد. عر چقدر هم که آیکن ها و میانبر های اضافه را حذف کنید، باز هم پس از مدتی کوتاه دسکتاپ نامرتب شده و پر از آیکن های اضافی میشود. در این مطلب از وبسایت سرزمین دانلود، میخواهیم نحوه مرتب کردن و مرتب نگه داشتن دسکتاپ در ویندوز را برای شما شرح دهیم.

با داشتن یک دسکتاپ مرتب نه تنها دسترسی به همه چیز آسان و سریع میشود، بلکه ظاهر ویندوز نیز بهتر شده و کار با آن لذت بخش تر خواهد شد.

پاکسازی دسکتاپ

پاکسازی دسکتاپ کار آسانی است، تنها کافیست که آیکن هایی که نمیخواهید را انتخاب کرده و سپس “Delete” را فشار دهید تا حذف شوند. اما مرتب و پاکیزه نگه داشتن دسکتاپ کار سختی است.

برای مثال ما دسترسی سریع به نرم افزار ها، فایل ها و پوشه ها میخواهیم. و برای انجام این کار نیاز به “Shortcut” و یا همان میانبر ها داریم. اما طی مرور زمان با انجام این کار بسیار نامرتب و شلوغ میشود، پس باید چه کار کنیم؟آموزش مرتب کردن دسکتاپ در ویندوز

راه حل این مشکل، استفاده از روش های دیگر به منظور دسترسی سریع تر به نرم افزار ها، پوشه ها، فایل ها و… است. یک دسکتاپ نامرتب تنها به یک دلیل به وجود میاید: استفاده زیاد از میانبر ها! بنابراین باید استفاده کمتری از میانبر ها داشته باشید تا دسکتاپ شما نامرتب نشود.

در ادامه این مطلب روش های جایگزین استفاده از میانبر ها را برای شما شرح میدهیم که با استفاده از آنها دیگر هیچگاه دسکتاپ شما نامرتب نخواهد شد. از مزیت این روش ها آسان و سریع بودن آنها است.

انتقال میانبر نرم افزار ها به منوی استارت

منوی استارت ویندوز 10 بهترین مکان برای ساخت پوشه و قرار دادن میانبر ها است. اکثر کاربران از منوی استارت ویندوز 10 برای باز کردن نرم افزار ها استفاده میکنند. خوشبختانه منوی استارت به حدی بزرگ است که ده ها نرم افزار در آن جای بگیرند. به منظور پین کردن یک نرم افزار به منوی استارت، ابتدا نرم افزار مد نظر را در منوی استارت راست کلیک کرده و سپس گزینه ی “Pin to Start” را کلیک کنید.

نرم افزار های پین شده به منوی استارت را میتوانید کوچک و بزرگ کنید، برای مثال نرم افزار های مهم تر را بزرگ و نرم افزار ها کم استفاده را کوچک کنید.

مرتب کردن منوی استارت

حواستان باشد که نامرتب بودن دسکتاپ را به منوی استارت نیاورید! به منظور مرتب کردن منوی استارت میتوانید آیکن ها را در گروه ها مختلف قرار دهید با انجام این کار نه تنها منوی استارت مرتب تر میشود، بلکه دسترسی به نرم افزار های مد نظرتان نیز آسان تر میشود.آموزش مرتب کردن دسکتاپ در ویندوز

با قرار دادن آیکن ها در کنار هم، آن ها در یک گروه قرار میگیرند، شما میتوانید برای هر گروه یک نام نیز در نظر بگیرید.

 


پیشنهاد میدهیم مقالات زیر را نیز از دست ندهید:


 


آشنایی با منوی استارت در ویندوز 10


 


آموزش تغییر ظاهر منوی استارت ویندوز 10 به ویندوز 7


 انتقال میانبر نرم افزار ها به تسک بار

اگر احساس میکنید دسترسی منوی استارت زمان بر بوده و جایگزین خوبی برای دسکتاپ نیست، میتوانید آیکن نرم افزار افزار ها را به تسک بار پین کنید تا سریع تر دسترسی پیدا کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تسک بار فضای زیادی نداشته و تنها نرم افزار های کمی میتوانید به آن پین کنید.

به منظور پین کردن یک نرم افزار به تسک بار، ابتدا آیکن آن در دسکتاپ را راست کلیک کنید و سپس گزینه ی “Pin to Taskbar” را کلیک کنید.

پس از پین کردن چندین نرم افزار، میتوانید با استفاده از موس آنها را بکشید و مرتب کنید. همچنین این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که با قرار دادن نرم افزار های زیاد در تسک بار، تسک بار بسیار شلوغ خواهد شد و ظاهر ویندوز را خراب میکند.

با قرار دادن نرم افزار های زیاد به تسک بار، تسک بار تبدیل به دو ردیف میشود که با استفاده از آیکن های کنارش میتوانید ردیف ها را تغییر دهید. همچنین پیشنهاد میدهیم مطلب زیر را نیز مطالعه کنید:


 


آموزش مخفی کردن خودکار تسک‌بار (TaskBar) در ویندوز 10

شخصی سازی و افزایش فضای تسک بار

اگر میخواهید بدون تبدیل کردن تسک بار خود به دو ردیف، نرم افزار های بیشتری پین کنید، یک سری کار ها است که میتوانید انجام دهید:

1. استفاده از دکمه های تسک بار کوچک: با انجام این کار دکمه ها کوچک شده و میتوان نرم افزار های بیشتری به تسک بار پین کرد.

2. تغییر مکان تسک بار: اکثر کاربران از تسک بار پایین صفحه استفاده میکنند، زیرا ویندوز در حالت پیشفرض تسک بار را در این مکان قرار میدهد. اما با استفاده از یک تسک بار عمودی، شاید دسترسی به نرم افزار ها برای شما آسان تر شود.

3. ترکیب دکمه های تسک بار: میتوانید تعیین کنید که نرم افزار هایی که باز هستند، در حالت کوچک نمایش داده شوند، و یا تنها در صورتی که تسک بار پر شد، در حالت آیکن نمایش داده شوند، با این کار فضای تسک بار افزایش داده خواهد شد.

افزودن میانبر پوشه ها به بخش Quick Access

قابلیت “Quick Access” یکی از بهترین قابلیت های جدید افزوده شده به فایل اکسپلورر ویندوز 10 است. اگر تا به حال متوجه وجود اینچنین بخشی در ویندوز نشده اید، ابتدا کید های ترکیبی “Windows + E” را بگیرید تا فایل اکسپلورر را باز کنید و سپس از طریق نوار سمت چپ وارد بخش “Quick Access” شوید. از طریق این بخش میتوانید دسترسی سریع به پوشه ها داشته باشید.

به منظور پین کردن یک پوشه به بخش Quick Access بر طبق مراحل زیر پیش بروید:

1. به مکان پوشه ای که میخواهید پین کنید بروید.

2. بر روی پوشه راست کلیک کنید.

3. گزینه ی Pin to Quick Access را کلیک کنید.


آموزش کاملا نحوه انجام این کار را در مطلب زیر مطالعه کنید:


 


آموزش اضافه کردن یک پوشه به Quick Access در ویندوز 10


 پین کردن فایل اکسپلورر به تسک بار

با پین کردن فایل اکپسلورر به تسک بار میتوانید دسترسی سریع به پوشه های پین شده در بخش Quick Access داشته باشید. تنها کافیست که بر روی آیکن فایل اکسپلورر در تسک بار راست کلیک کنید تا تمامی پوشه های پین شده نمایش داده شوند.آموزش مرتب کردن دسکتاپ در ویندوز

آخرین راه حل: استفاده از میانبر های دسکتاپ به صورت هوشمندانه

فرض میکنیم که هیچکدام از روش های بالا برای شما مناسب نبوده و چندان فایده ای برایتان ندارد. در این مواقع یک راه حلی که باقی میماند استفاده از نرم افزار “Fences” است. شما میتوانید آخرین نسخه از این نرم افزار را از طریق لینک زیر دریافت کنید:دانلود آخرین نسخه Stardock Fences برای ویندوز

با استفاده از نرم افزار Fences میتوانید بخش های مختلفی در دسکتاپ خود بسازید که هر کدام مخصوص یک سری از شرتکات ها باشند، با این کار دسکتاپ شلوغ نشده و به هم نمیریزد.

جمع بندی

هم اکنون که یک دسکتاپ مرتب و زیبا دارید و وزنی از روی شانه هایتان برداشته شده است! دیگر نیاز نیست به منظور دسترسی به نرم افزار ها دسکتاپ را بگردید و با وجود دسکتاپ شلوغ ظاهر ویندوز خود را نامرتب کنید.

موفق باشید.


 


 


سایر مقالات مربوط به ویندوز 10

( بدون کامنت – اولین کامنت را شما بنویسید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *